Ursonate

"…fümmsböwötääzääUu pö… böwörötääzääUu pögö… rakete rinnzekete… rakete rinnzekete… Beeeee bö!" Dva překřikující se hlasy, kterým je až příliš dobře rozumět – Pavel Novotný a Jaromír Typlt.

Introdukce stáhnout mp3

Largo stáhnout mp3

Scherzo stáhnout mp3

Presto stáhnout mp3

Finale stáhnout mp3

Obrazově viz fotogalerie z libereckého provedení Ursonate (snímky Ondřej Toral).

Původní nápad zkusit si improvizovaně odehrát Schwittersovu Ursonate nečekaně ožil vlastním životem.
Ursonate zazněla veřejně čtyřikrát v Liberci (v květnu a listopadu 2006, v listopadu 2008 a v dubnu 2009), pětkrát v Praze (klub Rybanaruby, říjen 2008 a únor 2009, svatba Antonína Petruželky, červenec 2009, terasa A2, 2011, a kavárna Libresso, 2012), na festivalech Muzika Paka (Nová Paka, květen 2007), Protimluv.fest (Ostrava, listopad 2007), Open Air (Hradec Králové, červen 2008), Literáti na trati (Česká Třebová, říjen 2008), Zlínský Salón (září 2009) a Zarafest (nejen) dětem (Děčín, září 2010). Našla svůj prostor na svatbě, v kostele, v zámecké zahradě i uprostřed náměstí.
Vysílal ji také Český rozhlas 3-Vltava (30. 10. 2009, PremEdice Radioateliéru).

Ursonate v Mestske knihovne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie Jaromír Čejka (7. 9. 2012)

Spolu s Pavlem Novotným představujeme Ursonate jako rozhovor, který rozhodně nepřekrucuje pravý smysl slov.

"Ptát se, jaké to bylo, je hodně neobjektivní. Vůbec jsem netušila, jak to bude probíhat, takže jsem v prvních pár minutách předpokládala, že to je jen nějaký veselý úvod, v dalších pěti minutách jsem čekala, v co se to asi rozvine, pak jsem pochopila, že to nejspíš zůstane v této rovině až do samého závěru a začala sledovat i lidi kolem sebe. Dvojce Typlt a Novotný bez pochyby umějí strhnout dav a ti, kdo se na ně zprvu dívali jak na blázny, se o pár chvil později už plácali smíchy do kolen. Na otázku "jaké to bylo?" tedy odpovídám, že se mi to líbilo, i když vlastně nevím proč."
(Pocity z Ursonáty v Ostravě, Bára 21. 11. 2007, viz Skýpalův blog.)

Ursonate na YouTube

Jako první se na YouTube objevila ukázka z premiéry Ursonate v liberecké Malé výstavní síni (17. května 2006), kterou na svůj mobilní telefon zaznamenal Ondřej Toral. Je možné si ji přehrát přímo na této stránce dole, ale pokud chcete jít na původní umístění, klikněte zde.
Nověji bylo na YouTube umístěno několik dalších diváckých záznamů z představení, mezi nimi i přibližně desetiminutový snímek z vystoupení na divadelním festivalu Ab und Zu (Liberec 2. dubna 2009).

 

Partituru lze stáhnout na stránce Ubu web: http://www.ubu.com/historical/schwitters/ursonate.html.
Kresba na této stránce Apollena Typltová, foto Jaromír Čejka.